Ölmeden önce yapmanız gereken 101 şey

Yazar Akdoğan Özkan’ın, “Türkiye’de Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey” adlı kitabı, çıktı.

Kitapta, sevgililer için romantik etkinliklerden adrenalinli maceralara, aile boyu etkinliklerden kültürel aktivitelere, yerel eğlence ve şenliklerden yemek tariflerine, trekkingden kuş gözlemine, doğal olaylardan ekolojiye kadar toplam 101 maddelik aksiyon listesi yer alıyor.

Bu maddelerin nerede, nasıl, kimlerle, ne şekilde yapılabileceğine dair bilgilendirici ayrıntıların Küresel Yer Belirleme Sistemi (GPS) koordinatlarıyla birlikte verildiği kitapta, kolay okunması için grafik ögeler ve simgeler de bulunuyor.

Kitaptaki “Gizem” başlığı altında okuyuculara uzun yıllardır esrar perdesi tam olarak aydınlanmamış bazı olayların peşinden gidebileceği tavsiye ediliyor. Özkan, Nuh Tufanı, Priamos Hazineleri, İstanbul’un yer altı dehlizleri, Anadolu’da ilk insanın izleri gibi gizemlerin nasıl aydınlatılabileceğine ilişkin ip uçlarını kitabında anlatıyor.

“Türkiye’de Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey”de “Romantik koordinatlar”, “Kültürel rotalar”, “Kişisel eylemler”, “Gizemli duraklar”, “Doğa aktiviteleri”, “Yerel lezzetler”, “Aile etkinlikleri”... gibi 101 maddelik aksiyon listesi yer alıyor.

Kitapta, “Sandalla Balığa Çık” başlıklı bölümde, “Nerede tuttuğunuz fark etmez. Yeter ki, denizlerimizde binlerce yıldır var olan balığa çıkma kültürünü bir seferliğine de olsa kendinizde yaşatın. Ayrıca unutmayın ki, amatör balıkçılığı sevmek, ‘bir uygarlığın denizlerden çekilmemesi için’ vazgeçilmez bir önem taşır” ifadelerine yer veriliyor.

Kitapta, “Gökkuşağını Tortum’da izle”, “Dut silkele”, “Açıkhava’da Sezen’i dinle”, “Bölge milletvekillerine mektup yaz”, “Bağbozumunda Bozcaada’ya git”, “2 bin metreden kumsala atla”, “Şeb-i Arus törenlerine katıl”, “Yetmişinde bir zeytin ağacı dik” gibi tavsiyeler veriliyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !